ČASTÉ DOTAZY NA TYPOVÉ LISTY

Zde jsou Vaše nejčastější dotazy ohledně typových listů. Máte jiné dotazy ohledně vystavení typového listu jsme tu pro Vás denně od 08.00-20:00 h  - volejte 608 44 55 11.

OBECNÉ INFORMACE

Tyto stránky slouží jako informační portál , kde se snažíme nabídnout pomoc řidičům při zápisu alu kola a pneumatik do technického průkazu. Samotný zápis alu kol, tak i pneumatik má jasná pravidla, která je nutno dodržet. Veškerá komunikace je v na základě souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 O ochraně osobních údajů (GDPR).

Do technického průkazu lze zapsat POUZE rozměry alu kol a pneumatiky, které jsou pro daný typ vozidla homologovány. Homologace jsou dané výrobcem alu kol , kde jsou jasně stanoveny podmínky použití - rozměry alu kol a rozměry pneumatik. Pokud lze vystavit typový list, tak pouze na uvedené rozměry. Zcela určitě nelze tyto rozměry "měnit", nebo jinak upravovat  - dle "přání" majitele vozidla .

Jak poznáte homologovaná alu kola, které lze používat na pozemních komunikacích ČR ? Obecně  lze napsat, že všechna homologovaná alu kola byla testována zkušebnou TUV a mají protokol o testu známý jako "TUV" na základě kterého bylo příděleno číslo KBA, nebo ABE. Toto číslo je viditelné u současných modelů alu kol na venkovní straně například KBA56789 - tedy písmena KBA a pět číslic. Toto značení, mají zpravidla všechna nyní vyráběná alu kola v EU.

U starších modelů alu kol nebylo toto označení KBA čísla značeno na alu kolech i když jim bylo přiděleno. Dříve výrobci neoznačovali viditelně KBA kod .... Stejně tak toto označení nemají originální disky - ty jsou značeny jinak.

Pokud kupujete alu kola, tak by Vám každý prodejce měl být schopen sdělit základní informaci, zda mají alu kola zmíněný TUV protokol, nebo ne. Pokud to prodejce není schopen zjistit i v takovém případě se na nás můžete obrátit. Díky 18 leté praxi, kterou máme jsme schopni tuto informaci sdělit.

Tímto chceme sdělit, že ostatní alu kola - většinou výrobky mimo EU nemají většinou testy, které jsou nezbytné pro udělení homolgace TUV a následnému přidělení KBA, nebo ABE kodu. Taková alu kola nelze zapsat na základě typového listu do technického průkazu. Chápeme, že si řidič kupuje alu kola podle vzhledu, ale na prvním místě by měla být bezpečnost, kterou zaručijí jen homologované výrobky. Pozemní komunikace nejsou závodní okruh !  Účel těchto stránek je nabídnout řidičům informace a pomoc se zápisem dalších rozměrů alu kol a pneumatik do technického průkazu, které jsou schválené pro daný typ vozu. Typové listy nevystavujeme pro alu kola, která nemají homologace akceptovatelné úřady v ČR.


JAK ZÍSKÁM TYPOVÝ LIST

Typový list Vám vystavíme na základě vyplněného formuláře na našem webu v sekci "Objednat typový list".

PLATNOST TYPOVÉHO LISTU

Platnost typového listu je časově neomezená. Typový list si tak můžete objednat a ponechat do Vaší návštěvy na STK. Typový list můžete také darovat jako "dárek". Je však nutné brát na vědomí, že typový list se vystavuje na konkrétní typ vozu a nelze jej použít na jiný vůz, nebo alu kola.

ROZMĚRY PNEUMATIK V TYPOVÉM LISTU

Do typového listu zapisujeme všechny rozměry pneumatik, které jsou uvedeny v homologaci vztahující se k danému typu vozidla a alu kol. V typovém listu tak můžete mít k jednomu rozměru alu kol uvedeno několik rozměrů pneumatik. Znovu zdůrazňujeme, že další alternativní rozměry pneumatik musejí být uvedeny v homologaci ! Pak je automaticky zapisujeme jako další alternativu do typového listu - bez dalších příplatků. Pro některé vozy jsou běžné i rozdílné šířky pneumatik pro přední a zadní nápravu. I tyto rozdílné šířky a jejich varianty samozřejmě zapisujeme do typového listu.


CO MÁM UDĚLAT S TYPOVÝM LISTEM

Navštívit STK - stanici technické kontroly s typovým listem, vozidlem a disky na které se vztahuje typový list. Kontrolní technik typu "K" - zaměstnanec STK prověří a potvrdí shodu alu kol a pneumatik s daným typem vozu a typovým listem. Tato shoda bude potvrzena razítkem do námi zaslaného typového listu. S potvrzeným typovým listem z STK musíte následně na magistrát - registr vozidel kdekoliv v ČR, kde Vám provedou samotný zápis do velkého technického průkazu.


ZA JAK DLOUHO DOSTANU TYPOVÝ LIST

Po vyplnění formuláře zasíláme typový list nejpozději do 48h v pracovní dny. V sezóně to může trvat i několik dnů. Typový list je také možno vyzvednout osobně po předchozí domluvě.

KOLIK TO BUDE STÁT

Vystavení typového listu včetně veškeré potřebné dokumentace a poštovného stojí 2 420,-Kč., nebo 2 000,-Kč při použití slevového kuponu. Tuto částku zaplatíte při převzetí typového listu.

Slevový kupon získá každý zákazník, který si u nás objedná typový list. Po vystavení typového listu bude zákazníkovi přidělen a odeslán e-mailem jedinečný číselný kód, který může použít jednorázově pro další objednání typového listu se slevou 420,-Kč. Tento číselný kód samozřejmě může věnovat komukoliv se zájmem o vystavení nového typového listu.

JE VYPLNĚNÍ FORMULÁŘE ZÁVAZNÉ

Není. Vyplněním formuláře nám pouze sdělíte informace o dotazu na zápis možného rozměru alu kol a pneumatik do TP. Pokud se chcete jen informovat před tím než koupíte alu kola, stačí do poznámky ve formuláři napsat "pouze se dotazuji" a my Vám i tak pomůžeme. Odpovíme Vám do 72h na dotaz.


Vystavíme typový list a zašleme do 24h. Typové listy pro všechna alu kola získáte zde. Typové listy pro homologovaná alu kola.