ČASTÉ DOTAZY NA TYPOVÉ LISTY
Zde jsou Vaše nejčastější dotazy ohledně typových listů. Máte jiné dotazy ohledně vystavení typového listu ?   Potřebujete okamžitou odpověd ? Jsme tu pro Vás denně od 08.00-20:00 h  - volejte 608 44 55 11.

OBECNÉ INFORMACE

Tyto stránky slouží jako informační portál , kde se snažíme nabídnout pomoc řidičům při zápisu alu kola a pneumatik do technického průkazu. Samotný zápis alu kol, tak i pneumatik má jasná pravidla, která je nutno dodržet. Do technického průkazu lze zapsat POUZE alu kola a pneumatiky, které jsou pro daný typ vozidla homologovány. Tyto homologace jsou dané výrobcem alu kol , kde jsou jasně stanoveny podmínky použití - rozměry alu kol a rozměry pneumatik. Pokud lze vystavit typový list, tak pouze na uvedené rozměry. Zcela určitě nelze tyto rozměry "měnit", nebo jinak upravovat  - dle "přání" majitele vozidla jak si někteří řidiči myslí ... Jak poznáte homologovaná alu kola - kola které lze používat na pozemních komunikacích ČR ? Obecně  lze napsat, že všechna homologovaná alu kola mají na venkovní straně alu kola vyražen indentifikátor v podobě KBA, nebo ABE kódu, který je ve tvaru KBAxxxxx - tedy písmena KBA -ABE a pět číslic. Toto značení, mají zpravidla všechna nyní vyráběná alu kola v EU. U starších modelů alu kol, která jsou vyrobeny v EU nebylo KBA, vyraženo, ikdyž jim bylo přiděleno. Dříve výrobci neoznačovali viditelně KBA kod .... Stejně tak toto označení nemají originální disky - ty jsou značeny jinak. Tímto chceme sdělit, že ostatní alu kola - většinou výrobky mimo EU nemají testy, které jsou nezbytné pro udělení homolgace TUV a následnému přidělení KBA, nebo ABE kodu. Taková alu kola nelze zapsat na základě typového listu.  Chápeme, že si řidič kupuje i alu kola podle vzhledu, ale na prvním místě by měla být bezpečnost, kterou zaručijí jen homologované výrobky. Pozemní komunikace nejsou závodní okruh !  Účel těchto stránek je nabídnout řidičům informace o zápisu alu kol, nikoliv pomoc se zápisem nehomologovaných alu kol !!


JAK ZÍSKÁM TYPOVÝ LIST

Typový list Vám vystavíme na základě vyplněného formuláře na našem webu v sekci "Objednat typový list".

PLATNOST TYPOVÉHO LISTU

Platnost typového listu je časově neomezená. Typový list si tak můžete objednat a ponechat do Vaší návštěvy na STK. Typový list můžete také darovat jako "dárek". Je však nutné brát na vědomí, že typový list se vystavuje na konkrétní typ vozu a nelze jej použít na jiný vůz, nebo alu kola.

ROZMĚRY PNEUMATIK V TYPOVÉM LISTU

Do typového listu zapisujeme všechny rozměry pneumatik, které jsou uvedeny v homologaci vztahující se k danému typu vozidla a alu kol. V typovém listu tak můžete mít k jednomu rozměru alu kol uvedeno několik rozměrů pneumatik. Znovu zdůrazňujeme, že další alternativní rozměry pneumatik musejí být uvedeny v homologaci ! Pak je automaticky zapisujeme jako další alternativu do typového listu - bez dalších příplatků. Pro některé vozy jsou běžné i rozdílné šířky pneumatik pro přední a zadní nápravu. I tyto rozdílné šířky a jejich varianty samozřejmě zapisujeme do typového listu.


CO MÁM UDĚLAT S TYPOVÝM LISTEM

Navštívit STK - stanici technické kontroly s typovým listem, vozidlem a disky na které se vztahuje typový list. Kontrolní technik typu "K" - zaměstnanec STK prověří a potvrdí shodu alu kol a pneumatik s daným typem vozu a typovým listem. Tato shoda bude potvrzena razítkem do námi zaslaného typového listu. S potvrzeným typovým listem z STK musíte na magistrát kdekoliv v ČR, kde Vám provedou samotný zápis do velkého technického průkazu.


ZA JAK DLOUHO DOSTANU TYPOVÝ LIST

Po vyplnění formuláře zasíláme typový list nejpozději do 48h v pracovní dny poštou. Typový list je také možno vyzvednout osobně po předchozí domluvě.

KOLIK TO BUDE STÁT

Vystavení typového listu včetně veškeré potřebné dokumentace a poštovného stojí 2 420,-Kč., nebo 2 000,-Kč při použití slevového kuponu. Tuto částku zaplatíte při převzetí typového listu.

Slevový kupon získá každý zákazník, který si u nás objedná typový list. Po vystavení typového listu bude zákazníkovi přidělen a odeslán e-mailem jedinečný číselný kód, který může použít jednorázově pro další objednání typového listu se slevou 420,-Kč. Tento číselný kód samozřejmě může věnovat komukoliv se zájmem o vystavení nového typového listu.